A Japánok szent hegye.
富士
Japán legmagasabb hegye, az ország egyik jelképe. Tokiótól 100 km-re fekszik a Honsu sziget partján. 5 tó helyezkedik el a hegy körül. Kavagucsi-tó, Jamanaka-tó, Szai-tó, Motoszu-tó és Sodzsi-tó.
A szakértők a hegy kialakulásának folyamata alatt 4 szakaszt aznosítottak.
-
Szen-komitake: nem régen tárták fel a hegy mélyében, egy andezit magból áll.
-
Komitake Fuji: több százezer évvel ezelőtt létrejött bazalt réteg.
-
Régi Fuji: kb 100ezer évvel ezelőtt alakult ki.
-
Új Fuji: kb 10ezer éves.
A vulkán kitörtésének kockázata alacsony, legutoljára 1707-ben tört ki.
A név eredete tisztázatlan. A legnépszerűbb magyarázat: 富 -"bőséges" és 士-"harcos". E szerint a hegy neve "harcosokban bővelkedő"-t jelent. Mások szerint nevét a tűzistenről kapta és a japánok számára a tökéletességet testesíti meg.
Úgy vélik, hogy először egy szerzetes mászta meg 663-ban. A nők számára a hegy tiltott terület volt mivel szentélyként tisztelték. Igen gyakori téma a művészetben. Leghíresebb: Hokuszai: Fudji-hegy 36 képe. De harci hagyományai is vannak. A régi szamurájok a hegy lábánál edzettek.
A Fuji 3716 méter magas. Álltalában felhős de tisztaidőben akár 150 m-re is ellátni. Évente kb 600.000 ember mássza meg a hegyet és ennek csak 30%-a külföldi Egy Japán mondás szerint: Mindenkinek meg kell másznia a Fudzsit egyszer életében, de csak a bolond mássza meg kétszer.
Aokigahara
Aokigahara Dzsukai ( a fák tengere) A hegy lábánál elterülő erdő amihez mondák kapcsolódnak. Egyik szerint a hegy sziklái sok vasat tartalmaznak ezért az iránytű itt nem működik. Ez nem igaz. A japán katonai hadsereg rendszeresen gyakorlatozik az erdőben. Érdekesség, hogy az erdőben lévő barlangokban jég található még akkor is ha nyár van. Egy másik legenda szerint az erdőt szellemek és szörnyek lakják. Az viszont tény, hogy az erdő egy öngyilkos központ. 1950-be 50 holttestet találtak itt. A hatóságok öngyilkosságot tiltó táblákat helyeztek ki.
|