Sushi (寿司)
Főtt, ecetes rízs, leggyakrabban tengeri eredetű ételekkel tálalják. A jelentése nem nyers hal, bár legtöbbször ezzel eszik. Kis szemű, japán rízsből készítik. Egyébb hozzávalok: rízsecet, cukor, só, néha kombu és szaké öntet.
Több fajtája van:
-
Makizusi: száraz, préselt algalapokba tekertve.
-
Inarizusi: sült tofuba csomagolt.
-
Csirasi-zusi: amikor a feltétet csak rászórják a rízsre.
-
Osizusi: kockaformájúra práselve tálalják.
-
Szukeroku: az inarizusi és makizusi kombinációja és legtöbbször elvitelre készül.
-
Narezusi: a halat besózva egy hordóba rakják, és állni hagyják 6 hónapig.
-
Nyugati sushi: amik nyugaton terjedtek el, de Japánban nagyon ritka, vagy egyáltalán nincs. pl: Kaliforniai tekercs
Ramen
A ramen egy japán leves. Alapja a ramen tészta. A tésztaételek éppen ojan fontosak a szigetország konyhaművészetében, mint a rízsből készült fogások. A ramen kínai eredetű, de mára már teljesen japán étellé vált. Éttermekben is megtalálható, de rentgeteg ramen büfé van amik kifejezetten erre az ételre specializálódtak. Pálcikával és kanállal fogyasztják. Viszonylag olcsó, de nagyon ízletes és kiadós étek.
Fajtái:
-
Shio ramen: Jelentése, só. Kinézetre világos sárgás. Csirke, zöldségek, hal és hínár található benne. Néha sertéscsontot is raknak bele.
-
Tonkotsu ramen: Fehéres színű. Forralt sertéscsontból és zsírból készül. Magas hőmérsékleten több óráig főzik amitől krémes állaga lesz.
-
Shōyu: Barnás színű. Csirke és zöldségek kombinációja, de néha raknak bele halat vagy marhát is. Szójaszósszal tálalják, ami egy édes, sós, de mégis könnyű ízt ad neki.
-
Miso: Ez a legújabb ramen fajta, és egyedülállóan japán. Bő olajos csirkét vagy halat tartalmaz, néha sertészsírt is. Egy kissé idéskés ízű, de nagyon kiadós leves.
Fugu
Jelentése gömbhal, de a japánok a húsából készült ételt is így hívják. A gömbhal belselyében található rendkívül mérgező anyagok miatt az elkészítése gyakorlott szakácsot igényel. Az igazi gömbhal ínyencek számára talán a halál veszélye jelenti a rendkívüli élvezetet az ételben. Az tény, hogy nincsen 100%-osan biztonságos Fugu.
A Fugu elkészítése: Elszőr az uszonyát vágják le, majd eltávolítják a mérgező részeket, a szemét a bőrét, a máját, a beleit, a petezsákját, az ikráit. A máját értékesíteni illegális. A húst megmossák és vékony szeletekre vágják. A mérgező részeket nem szabad a szemétbe dobni mert az állatok és a hajléktalanok többször is mérgezést kaptak tőle. Veszélyes hulladékként zárható dobozba kel rakni és el kel égetni.
A Fugu tetrodotoxint, rendkívül erős neurotoxint tartalmaz, ami gátolja az idegredszer működését. A méreg nem károsítja a vérrendszert, ezért az áldozat teljesen tudatánál van amég megbénul az egész teste. Egy gömbhalban körülbelül 30 emberi élet kioltásához elegendő méreganyag található. Szerencsére csak kevés mérgezésről hallani, azok is nagyrészt olyan fogyasztók akik saját maguk dolgozzák fel a halat. A másik mérgezési ok, hogy az ínyencek a májat is fogyasztják amit csak gondos méregtelenítés után lehet. A hal más-más arányban mérgező, lehet, hogy a fogyasztó érez nyelv vagy ajak zsibbadást de nem biztos, hogy ez a mérgezés előjele. A szigetországban évente átlagosan 6 ember hal meg gömbhalmérgezésben.
A Fugu kedvelt túrista téma. Ezrével veszik a szuvenírokat és a bőréből készült tárcákat. Oszakában még fugu múzeum is található.
Nori
A nori különböző ehető tengeri füveket és vörös algát jelent. Az elkészítése nagyon hasonlít a papírgyártáshoz.
Tengeren, hálókban termesztik. 10 naponta lehet vágni. Japánban 600 km2-es területen termelnek. A nori egy kb 18x20cm-es 3 grammos papír vékonyságú, zöld-fekete lap.
Elsősorban sushi betekeréséhez használják de gyakran leveseket is ízesítenek vele.
Pocky (ポッキ)
Ez egy Japán édesség. Sok féle ízben található, ám a legnépszerűbb a csokis és az epres ízesítésű. A Pockyt egy sótlan vastag ropihoz lehet a leginkább hasonlítani. Ez van belemártva ételízesítőbe vagy pudingba. Az egyik legnépszerűbb édesség Japánban és Magyarországon is egyre több helyen kapható.
Az első Pocky csokoládéba mártogatott kenyértésztából készített pálcika volt. Később új ízek jelentek meg.
A Pocky nevet nagyon kevés helyen használják. Ha valaki hazánkban keresi, Mikado néven keresse, ezt a nevet használják Europában, az USA-ban és Kanadában.
Elkészítése: Hozzávalók 400 dkg liszt, 250 gramm margarin, 125 gramm porcukor és egy tojás. A lisztet és a margarint együtt összemorzsoljuk, majd ehhez hozzáadjuk a cukrot és a tojást, összegyúrjuk, kis gilisztákat formázunk, majd 180 fokos sütőben megsütjük. Ezután beleforgatjuk a keksz-rudat a pudingba, és hagyjuk megszáradni. Természetesen a pudingon kívül ízlés szerint bármilyen más bevonó is tökéletes. Ilyen egyszerű :)
Tempura
Palacsinta tésztában megmártott és olajban kisütött tengeri hal, garnéla vagy zöldségfélék. Szója szósszal, gyömbérrel, retekkel vagy bambuszrüggyel fogyasztják. Rendkívül nehéz étel és Japánon kívül nem is nagyon készítik mert az ízéhez szükségesek a helyi tengeri moszatok.
Rízs
A rízs a legalapvetőbb hozzávaló a japán konyhában. Nagyjából minden formában fogyasztják, sőt még a vízet, amiben főtt is felhasználják.
Szaké
A szakét sokszor rízsbornak nevezik. Ez helytelen. A szaké rízsből erjesztett nagy alkoholtartalmú (18%) japán sörféleség. Elkészítése hosszú és fáradságos munka, kb 6 hétig tart. 3 alapanyagból készül: víz, rízs és kodzsi.
A szaké a Japán nemzeti ital, a különböző régiókban másképp készítik és szervírozzák. Álltalában melegen egy porcállancsészéből kortyolgatják.
Umami
Az umami egy íz, mint az édes, sós vagy a savanyú. Ezt az ízt kiváltó mesterséges anyag legtöbbször a nátrium-glutamát. Leginkább Japánban és Kínában használják. Az unami szó jelentése: finom íz.
Bento
A különböző ételeket egy speciálisan készült dobozkában tálalják.
|