A Japán teaszertartás egy tradicionális rituálé. Álltalában 1-5 órát vesz igénybe. Legalább 5 maximum 7 fő lehet. A vendégek számára a szertartás vezetője készíti a teát, amely kiváló tealevelekből készül. Ez az úgynevezett matcha tea.
Egy buddhista kínai szerzetes hozta úgymond divatba a teázást Japánban a IX. században. Később az egész országban elterjedt. Előszőr csak a kolostorokban vallási rituálékon fogyasztottak teát, de kásőbb már a szamurájok is, és ez alapozta meg az egész teaszertartást. A XVI. századra minden rétegben kialakult a teázási szokás. A szertartások 4 fő jellemzője: harmonia, tisztelet, egyszerűség és nyugalom.
A szertartás vezetőjének mindent tudni kel a teákról, viseletről és még a porcelánról is amiben felszolgálja. A jó szertartás vezetők egész életükben tanulják a szertartás alapelveit és elemeit. Továbbá ismerniük kel a szokásokat és a gesztusokat.
A házigazda kimonót visel, a vendégek szintén kimonóban vagy elegáns öltözékben vesznek részt. A teázás előtt a vendégek megmossák a kezüket és a szájukat is kiöblítik. A belépés után leveszik a cipőjüket. Illik megcsodálni a dekorációt és díszítéseket. Ezután a rangjuk alapján leültetik őket.
Előszőr egyszerű, könnyű élelt szolgálnak fel, és szakét isznak. A teázás alatt használt evőeszközöket a vendégek előtt szabályosan tisztítják meg, majd megfelelő sorrendben helyezik el. Ezek után a szertartás vezetője ráönti a tealevelekre a forró vizet és a matcha ecsettel előírt, precíz módon összekeveri. Ezalatt beszélgetés nem zajlik, a vendégek élvezik a teakészítés pillanatát. A házigazda legrangosabb ember felé fordulva meghajol és átadja neki a tálat. A legrangosabb átadja rangban a másodiknak, és így tovább. Mindenki iszik egy kortyot belőle, de arra vigyáznak, hogy egyikük se igyon az elejéről. Egy két korty után letörlik a tál szélét és folytatódik az adogatás. Miutűán mindenki ivott a tál visszakerül a házigazdához. Ezek után több csésze teát is lehet inni, mennyiség nincs megahtározva, viszont felhörpinteni nem szabad, ízlelni kell.
Ezután a házigazda megtisztítja az eszközöket, és a vendégek megcsodálják őket. Álltalában ezek az eszközök pótolhatalan és egyedi darabok. Felbecsülhetetlenek. Miután már senki sem teázik a meghívottak beszélgetésbe kezdenek. A teaszertartás befejeztével a házigazda az ajtóban állva meghajlással köszön el a távozó vendégektől.
|