2011 március 9-én földrengés rázta meg Japánt. A Richter skálán 7.2-esre értékelt erőségű volt. Az epicentruma a Honsu sziget közelében található.
Majd két nappal ezután március 11-én ugyanezzel az epicentrummal újabb földrengés következett, amely már 8.9-es erősségű volt. Háromnegyed óra mulva rendkívűl erős utórengések következtek, a legerősebb 7.1-es volt. Az erős rengések miatt Japánban szökőár riasztást adtak ki. Az első hullámok Miyagi és Fukushima prefektúrában csaptak le, hatalmas károkat okozva. Az epicentrum közelében 10 méteres hullám is pusztított.
Négymillió háztartásban elment az áram és Tokióban leállt a vasúti közlekedés. A kapcsolattartási lehetőségek is megszűntek egy időre. Nem volt internet és telefonálni sem lehetett. Az ország különböző pontjain tartózkodó emberek egyszerűen nem tudtak egymásról.
A kormány nukleáris veszélyhejzetet hírdetett, miután a Fukushima erőműben a hűtőredszer leáállt és két másik erőmű kigyulladt.
Több országból is érkeztek mentőalakulatok, akik segítettek felszámolni a károkat és túlélők után kezdtek kutatni. Nem sokkal a katasztrófa után már 200-300 holttestet találtak. Sendai körzetében 70 ezer embert kelett evakuálni. A városban hatalmas tűz tombolt. Nem megerősített információk szerint 80 ezer ember tűnt el nyomtalanul, és több mint ezer ember életét veszette.
Az utórengések folyamatosan érzékelhetőek voltak. Vagy 50 kisebb-nagyobb rengés követte az egy nagyot. A Fukushima erőműben nem sikerült kijavítani a hibát de azt nyilatkozták, hogy a radióaktív anyag nem jutott ki.
A szökőár risztást visszavonták, mert már nem kelett tőle tartani, de a föld szinte megállás nélkül mozgott, ami nehezítette a mentési munkálatokat.
Négy nap alatt háromszor robbant be az erőmű és végül a radióaktív anyag mégis kijutott, sőt a legmagasabb fokozatra, 7-esre emelték a minősítését. A szóvívő bocsánatot kért az erőmű körül élő emberektől és cáfolta a hírt, miszerint néhány élelmiszer fogyasztása nem biztonságos a sugárzás miatt. Egy erősebb utórengés következtében evakuálták az erőműben dolgozó embereket, de végül visszavonták a rendeletet. A Tepco, az üzemeltető azt nyilatkozta, hogy a hűtővízszivattyúk rendesen működnek.
De a sugárzás megcáfolhatatlanul él Japánba. Ebben a szigetország segítségére volt Dél-Korea, akik ötven tonna bórt küldtek, ami a nukleáris láncreakciók megakadályozását segítette.
A vélemények megoszlanak de a szakértők szerint Japánban nem történt akkora katasztrófa mint egykor Chernobyl-ben.
|